27 Mart 2007 Salı

Başlarken

Aylardır üzerinde konuştuğumuz ve tartıştığımız dergimiz, yayın ekibinin tüm aksaklıklara rağmen bitmeyen çabaları ve derginin eninde sonunda çıkacağı inancı sayesinde, ilk sayısıyla yayın hayatına merhaba diyor.
Bir dergi fikriyle yola çıktığımız ilk günden itibaren, bu konuda ne kadar yetkin olduğumuz sorusunu kendimize sormaya başladık. Sonra içinde bulunduğumuz alanın yetkinlik değil, sürekli öğrenme arzusu gerektiren bir alan olduğu gerçeğiyle yüzleştik. İşte buradan hareketle dergide yayınlanacak yazılarımızın hüküm verici yazılar olmaktan çok, öğrenme ve ufuk açma amaçlı olması gerektiğini düşündük, hepimizin öğrencilik döneminde tuttuğu ders notları, yaptığı ödevler gibi…
Ödev amacıyla başlayıp genişlettiğimiz, merak edip araştırarak içine girdiğimiz konuları kağıda döküp, Sosyoloji Notları adıyla bir araya getirdik. Bizler sosyoloji öğrencileriyiz, yaşımız ve konumumuz ne olursa olsun öyle kalacağız. İşte bu yüzden kaleme aldıklarımız da her zaman bir kenara alınmış notlar olacak. Bu notları paylaşma çabamız, sizlerden geribildirim alabilmek, bilgiye aç zihinlerimizi biraz olsun sakinleştirebilmek için iyi niyetli bir çabadır. Bu platform, sosyolojik bir perspektife sahip her türlü yaklaşıma, notlarını başkalarıyla paylaşmak isteyen her zihne açıktır. Yeter ki içimizdeki öğrenme arzusu hiç bitmesin.